BG Otomatik Şanzıman Servisi

Otomatik şanzımanlar :
Günümüzde, otomatik şanzıman sıvının kullanıldığı vites kutularında mekanik parça sayısı azalmış ve kontroller çoğunlukla solenoid valfler ve checkbal’lar ile sağlanmaktadır. Otomatik şanzımanlarda birden fazla TCU (transmission kontrol unitesi) bulunur.

Üstte anlatılan tipteki şanzımanların yanı sıra, Değişken Oranlı Şanzımanlar (Continuously Variable Transmission) CVT olarak adlandırılan, şanzımanlarda bulunmaktadır. Türkçe’ye “sürekli değişken iletim” yada sürekli değişken hareket iletimi” olarak çevrilmektedir. Bazı yabancı kaynaklarda bu şanzıman sistemine “Twist and Go” (Çevir ve Git) denilmektedir.

Elektronik olanı ise ECVT şeklinde kısaltılmıştır. CVT şanzımanın hem 5 ileri düz vitesli hem de 4 ileri otomatik vitesli şanzıman sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Gürültüsüz olması, az yakıt sarfiyatı ve sarsıntısız vites değişimi bunlardan bazılarıdır.

Birde otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar mevcuttur, bunlara örnek olarak : Tek kavramalı sistemler için Citroen-MCP, Opel-Easytronic, Fiat-Dualogic, Toyota MMT gibi örnekler verebiliriz. Çift kavramalı sistemler için VW-DSG, Renault-EDC örnekleri verilebilir.

Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar (robotize şanzımanlar) bildiğimiz manuel şanzımanlardır aslında. Tüm fark aracın debriyajını kendisi devreye sokup yeri geldikçe beynin vites değiştirmesidir. Yani manuel şanzımanlarda siz nasıl vites değiştirmek için önce ayağınızı gazdan çekip debriyaja basıyorsunuz ardından vitesi değiştirip ayağınızı debriyajdan çekip gaza basıyorsunuz, bu sistemde aynısını yapıyor.

Bu sistemlerde kullanılan şanzıman sıvıları orijinal olarak yeşil veya kırmızı renklerde üretilirler. Nedeni, rengi sarı olan motor yağlarından kolay ayrılabilmesinin sağlanmasıdır. Otomatik şanzıman sıvıları, ince yapılı, yüksek viskozite endeksli ve düşük akma noktalarına sahiptir. Oldukça fazla dur-kalk, yoğun trafik vb. zorlu sürüş şartları otomatik şanzıman sıvısının 40 -50.000 km. sonrasında yıpranmasına ve viskozite artışına neden olur.

Problem :
Otomatik şanzıman yağının rengi, yaşlanma ve bozulma belirtisi olarak kahverengiye yakın bir renge dönüşür.
Bu aşamadan sonra, oluşmaya başlayan tortular otomatik şanzımanın hareketli parçaları, selenoid valfler,checkbal’lar etrafında birikirler.
Bu birikmeler, valf takılmalarına, gecikmelere, geri kaçırmaya ve sesli çalışmaya neden olur. Bu aşamada sorun ile ilgilenilmemesi çok pahalı otomatik şanzıman arızalarına ve masraflı tamirlere neden olur.

Çözüm : BG Otomatik Şanzıman Servisi
BG Otomatik Şanzıman Flush-Yağ Değişim ve Koruma Cihazları PF5 veya PXT ile, kullanılan BG Quick Clean for automatic transmission temizlik sıvısı güvenli ve etkili çözücü ve ayrıcılar içeren özel formulü ile tortuları otomatik şanzımanın hareketli parçaları üzerinden çözer ve eski şanzıman yağı ile birlikte dışarı atılmasını sağlar.

BG Otomatik şanzıman yağ değişim cihazı ve Quick clean ile temizlik sonrası, kullanılan BG ATC Plus termal ısı kırılmalarını önleyici ve şanzıman yağının performans ve kapasitesini iyileştirici spesyal konsantre bir otomatik şanzıman katığıdır.

Ürün emsalsiz bir şekilde yağın oksidasyon dayanımını arttırarak, yağın ve şanzımanın hizmet ömrünü uzatır.Bağımsız test organizasyonlarınca yapılan kapsamlı testlerde, BG ATC Plus'un otomatik şanzıman titremeleri ve geçiş problemlerinin önlenmesi ve düzeltilmesi için yardımcı olduğu doğrulanmıştır. BG ATC Plus, otomatik şanzıman keçelerini yumuşak ve zinde tutarak yağ kaçaklarını önler. Tüm tipteki otomatik şanzımanların geçiş özelliklerini geliştirir.

Sonuçlar :
-Uzun ömürlü şanzıman
-Gecikmelerin önlenmesi
-Hızlı tepkime
-Kolay ve rahat vites geçişleri
-Yakıt ekonomisinde iyileşme

© Copyright 2021 eralotoservis.com
web tasarım