BG Fren Yağ Değişim Servisi

Fren Sıvıları :
Fren hidrolik sıvılarınında, tüm diğer sistem sıvıları gibi bir hizmet ömrü vardır. Ayrıca ısı ve nem fren yağının düşmanıdır. Yüksek ısı ve nem, fren yağını bozduğu gibi, fren sistemi elemanlarını da aşındırır. Fren hidroliği, motorlu araçlarda fren sistemleri hidrolik sıkıştırma prensiplerine göre çalışır. Sıkıştırılamayan bir sıvı ile dolu olan kapalı sisteme bir tarafından basınç uygulanırsa diğer uçtaki pistonda güç elde edilir. Bu güç de fren balatalarını, fren disklerine ya da kampanalara bastırarak yavaşlamanızı sağlar. Bu sırada açığa çıkan ısının bir kısmı metal aksam vasıtası ile fren sıvısına aktarılarak onun da ısınmasına sebep olur.

Fren hidrolik sıvıları, kimyasal olarak iki’ye ayrılır :
1) Silikon bazlı fren sıvıları
2) Polyglycol Ether bazlı fren sıvıları

Fren sıvıları içi gerekli özellikler :
** Uygun viskozite ve viskozite indeksi seçerek aşınmayı önleme,kolay çalışma,gücü rahat
iletme ,sızdırmazlık sağlama,sistemi soğutma.
** Düşük akma noktası ile soğulta rahat devreye girme.
** Oksidasyon mukavemeti.
** Köpük önleme.
** Sudan kolay ayrılma.
** Pas ve korozyona dayanıklılık

Çeşitli firmaların aynı şartnameye göre ürettikleri hidrolik fren sıvıları birbirleri ile karışabilirler. Esasen fren güvenliği açısından da böyle olması gerekir. Bütün hidrolik sistem ürünlerinden beklenen özelliklere ek olarak son kaynama noktasının yüksek olması istenir.

Problem :
Fren hidrolik sıvısının, ömrü dolduğunda yıpranma ve oksidayon oluşur. Bu durumun başladığı fren pedalının daha aşağıda tutması ve hidrolik sıvısının rengini kaybetmesi ve kararmaya başlamasıyla anlaşılır. Gücünü kaybeden fren sıvısı, ısı dayanımınıda yitirir.

Çözüm : BG Fren Yağ Değişim Servisi
BG PF7 Fren Sistemi Yağ Değişim Servisi. BG PF 7 fren yağı değişim cihazı ile eski fren yağı tam olarak dışarı alınır ve yerine yenisi enjekte edilir. Fren yağının belirli periyodlarda değiştirilmesi can güvenliği için oldukça önem arz eden bir konudur.

© Copyright 2021 eralotoservis.com
web tasarım